МЕТА
ЗАНЯТТЯ: домогтися диференціації звуковимови [Н]-[Н’],
розвивати фонематичний слух, поглиблювати навики мовленнєвого дихання, сили та висоти голосу, темпу мовлення, удосконалювати вміння вимови з дотриманням логічного та словесного наголосу, формувати вміння самостійної побудови речень різних конструкцій, привчати дотримуватись правильної вимови кінцевих морфем у словах (формування родового відмінку), формувати ознаки роду, особи, числа, поглиблювати навики вживання прикметників з іменниками, розширювати активний словник учнів словами ввічливості, поглибити поняття про ввічливість, культуру поведінки, вправляти в культурному спілкуванні з дорослими, однолітками в найтиповіших життєвих ситуаціях, вживати слова етикету в ситуаціях вітання, прощання, вибачення, виховувати слухову увагу до мовлення, виховувати бажання говорити правильно, прищеплювати повагу до української мови та слова.
розвивати фонематичний слух, поглиблювати навики мовленнєвого дихання, сили та висоти голосу, темпу мовлення, удосконалювати вміння вимови з дотриманням логічного та словесного наголосу, формувати вміння самостійної побудови речень різних конструкцій, привчати дотримуватись правильної вимови кінцевих морфем у словах (формування родового відмінку), формувати ознаки роду, особи, числа, поглиблювати навики вживання прикметників з іменниками, розширювати активний словник учнів словами ввічливості, поглибити поняття про ввічливість, культуру поведінки, вправляти в культурному спілкуванні з дорослими, однолітками в найтиповіших життєвих ситуаціях, вживати слова етикету в ситуаціях вітання, прощання, вибачення, виховувати слухову увагу до мовлення, виховувати бажання говорити правильно, прищеплювати повагу до української мови та слова.
ОБЛАДНАННЯ: комп’ютерна програма «Живий
звук», модулі «Профілі» (звуковимова [Н]),
дидактична гра «Назви нас», дидактичний матеріал, картки з вправами на темп
мовлення, наголос, ілюстративний
матеріал з теми «Чарівні слова».
ХІД ЗАНЯТТЯ
І . Організаційний момент
•Яке
тепер заняття?
•Що
ми робимо на занятті?
ІІ. Основна частина
Повідомлення
мети заняття
Розвиток
загальних мовних навичок
ЛОГОПЕДИЧНА
ЗАРЯДКА
Сядь
рівненько, плечі розправ і злегка опусти.
1.ДИХАЛЬНІ
ВПРАВИ
2.АРТИКВЛЯЦІЙНА
ГІМНАСТИКА
Вправи
для підготовки артикуляційного апарату до звуковимови [Н]
3.ВПРАВИ
НА ЗВУКОНАСЛІДУВАННЯ
•Вправи
на мовленнєве дихання, голос.
•Вправи
над злитністю звуків у мовленні.
•Проспівування
на одному видиху звукової доріжки а-о-у-е-и-і (один звук плавно переходить в
інший, і кожний тягнеться не менше 2 сек.)
Робота над
звуковимовою
-
З яким звуком працювали на минулому занятті?
Повідомлення
змісту роботи
Характеристика звуків [Н]-[Н’]
Звук
[Н]
–сонорний зубний зімкнений приголосний. Артикулюється торканням кінчика язика
передніх зубів та альвеол. За рахунок великої
площини торкання язика до верхніх різців та опущення м’якого піднебіння формується специфічне
носове звучання.
[Н’] - кінчик язика опущений за нижні
різці.
Дидактична
гра «Ланцюжок» (Читання прямих і
обернених складів із звуками [Н]-[Н’])
•
Читання складів, слів:
На-на – Ната Но-но-нота ну-ну-нуль
Не-не-небо ни-ни-нитка ні-ні-ніж
Ана-ана-ана уну-уну-уну
Оно-оно-оно ини-ини-ини
Ене–ене–ене іні-іні-іні
•
Складання речення
із словами: Калина, Україна, символ
Калина - символ України.
Поширення речення прикметниками – червона, народний
Червона калина - народний символ України.
•
Промовляння
складів із збігом приголосних – нпе-нра-нка-нті
НТА - фонтан НЦЕ - сонце
СНА - сосна НВЕ - конверт КНО - вікно
Дидактична
гра «Назви малюнок». Утвори множину від слів.
(робота
з малюнками: ніж, лінійка, нутрія, ножиці)
•
Промовляння
складів із [Н]-[Н’] кінці слова – барабан, син, млин, диван, клоун, банан,
кабан, слон
•
Промовляння слів
із [Н’] у кінці слова - пень, олень, кінь, няня, жовтень, учень, осінь, півень
Робота
із словами-паронімами
•
Низ - ніс; нива – Ніна; камін-камінь,
норка-нірка; ноша-ніша;
•
Робота з віршиком - загадкою
На дереві гойдається,
Жупан колючий має,
На літо одягається,
А восени скидається. (каштан)
Розвиток
граматичного ладу мовлення
-
Скільки складів у слові каштан?
-
Полічи каштани до п’яти
-
Підбери назву до найбільшого і до
найменшого каштана. (каштанище, каштанчик)
Розвиток
зв’язного мовлення
Послухайте англійський народний вірш «Чарівні слова» у перекладі
Валерія Гужви.
До всіх сердець, як до дверей,
Є ключики малі,
Їх кожен легко підбере,
Якщо йому не лінь.
Ти, друже, мусиш знати їх,
Запам'ятать неважко
Маленькі ключики твої —
«Спасибі» і «Будь ласка».
Ключики ці дійсно чарівні. Вони відкривають людські серця.
Сьогодні ми поговоримо про чемність і ввічливість. Якості, які людина виховує в собі самі.
Пригадайте як
правильно вимовляється [Ч]- характеристика
артикуляційного образу
Зачитаємо чистомовку ЧА-ЧА-ЧА- Чарівні
слова
ЧИ-ЧИ-ЧИ- ти їх змалку вчи
ЧУ- ЧУ- ЧУ- чути
їх приємно всім
ЧЕ-ЧЕ-ЧЕ-
чемно ти їх говори.
Дидактична
гра «Чарівні слова»
Бути чемними, ввічливими нам
допомагають «чарівні слова». Ви всі їх знаєте. Давайте пригадаємо їх якомога
більше і зберемо в нашу «чарівну скриньку». Це можуть бути слова вітання вранці
та ввечері, слова пошани, подяки.
(Кожна дитина говорить свої слова
ввічливості).
• Доброго ранку!
• На добраніч!
• Доброго дня!
• Щасливої дороги!
• Добрий вечір!
• Заходьте, будь ласка!
• Здрастуйте!
• Дозвольте вам допомогти!
• До побачення!
• Сідайте, будь ласка!
• Будьте здорові!
• Дякую! Спасибі!
• Пробачте!
• Будьте ласкаві!
Бесіда Недарма
ввічливі слова називають «чарівними». Усім, кому адресовані ці слова, стає
приємно і хороше. Поміркуйте, чому так відбувається.
Прогнозування діалогу Сказали: «Прошу!» чи «Будь ласка!» — і ти зрадів, усміхнувся.
Відповів: «Дякую!» — і тобі усміхнулися.
Читання вірша
Як зробити день веселим
Усміхнися всім навколо:
Небу, сонцю, квітам, людям.
І тоді обов'язково
День тобі — веселим буде! (А. Костецький)
Як приємно бачити усміхнене обличчя, почути ласкаві, звернені до тебе
слова. І тоді твій настрій стає піднесеним, веселим. Так само і людям приємно
почути від тебе лагідні, добрі слова.
-
Чи
можна тримати «Чарівні слова» у скриньці?
Давайте відчинимо скриньку і
випустимо ці слова у світ. Нехай усі люди дізнаються, як багато добрих слів ви
знаєте, хай усім від цього стане приємніше, веселіше жити на землі. (почергове
промовляння «Чарівних слів» з дотриманням інтонаційного забарвлення)
Дидактична гра «Чемно-нечемно» (слова-антоніми)
Привітатися під час зустрічі...
Штовхнути і не вибачитися...
Допомогти підвестися...
Підняти річ, яка упала...
Не підвестися, звертаючись до
вчителя...
Робота в парах (інсценування життєві ситуації)
• Як привітатися вранці? Ввечері?
• Що можна побажати одне одному?
• Як це зробити, звертаючись до
однолітків? дорослих? близьких?
• Якими словами можна подякувати іншим?
• Яким тоном треба вимовляти такі
слова?
• Як запросити когось у гості?
• Як звернутися до продавця, щоб
купити цукерки?
• Як звернутися до перехожого, щоб
дізнатися, котра година?
Робота з
прислів'ями (дітям на карточках роздано по частині
прислів'я. Потрібно підібрати другу частину
і зачитати прислів'я).
Слова щирого вітання дорожчі за частування.
Ввічливих і лагідних скрізь шанують.
Від теплого слова і лід розмерзає.
Слово — не горобець, випустиш — не піймаєш.
Теплі слова зігрівають душу людині.
Дидактична гра «Словник чемної дитини»
• Ти прийшов до школи. Яке перше слово слід сказати?
• Тобі допомогли роздягтися і повісити одяг. Що треба сказати?
• Ти йшов коридором і випадково когось штовхнув. Що треба сказати?
• Щоб тобі із задоволенням допомогла людина, не слід забувати одне
чарівне слово. Яке?
• Людина зробила добре діло і їй потрібно подякувати. Які слова ти
скажеш?
• Які слова ти не забуваєш казати мамі й татові, рідним, коли йдеш
спати?
• Уся сім'я сідає до столу обідати. Які слова ти скажеш усім?
• Ти був у гостях і вже йдеш додому. Які слова скажеш?
Ви
теж не забувайте говорити «Чарівні слова», Будьте
ввічливими і чемними.
ІІІ. Підсумок
-
Що
робили на занятті?
-
З
якими звуками працювали?
-
Яка
тема заняття?
-
Що
повторили на занятті?
Аналіз роботи на занятті
Немає коментарів:
Дописати коментар